24 Mayıs 2019 Cuma

Arılar ve balıkların bazıları tescil edildi!

Yapılan başvurular üzerine hayvanlar incelendi ve bazı arı ile balık türleri tescillendi. Başvurularda bulunan bazı hayvanlar da tescil alamadı.


TAGEM’in başvurusu üzerine bazı arılar ve balık türleri tescil edildi. Bunların arasında barbunya, Gökçeada arıları ve tıbbi sülük de bulunuyor. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Tescillenen arıların ve balıkların tamamı da haberimizin devamında.

Tescillenen Balık ve Arı Türleri!

Başvurular üzerine bazı arı ve balık türleri Tarım ve Ormancılık Bakanlığı Evcil Hayvan Genetik Kaynakları Tescil Komitesi Kararı ile tescil edildi. Başvuruda bulunulan bazı hayvanların tescili de yapılmadı.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan başvurularda Efe Arısı ve Gökçeada arısının tescili istenmişti. Bu çıkan kararla tescillendi. Artık Batı Ege arısı ekotipi bundan sonra Efe Arısı olarak anılacak.

Başvuruda barbunya, tıbbi sülük ve Karadeniz pisi balıkları da bulunuyordu ve bunlar da Tarım ve Ormancılık Bakanlığı’nın Su Ürünleri Tescil Komitesi kararı ile tescillendi.

Tescillenmeyen bazı hayvanlar da bulunuyor. Onlardan bazıları: Ayvacık atı, Anadolu-T etçi tavuk, Muğla Arısı. Bu hayvanların gerekli özelliklere sahip olmaması üzerine tescil kararı alınmadı. Ayrıca Trabzon zerdava köpeği için yapılan başvuruda daha fazla araştırmanın gerekli olduğu da belirtildi.

YAZAR: Umut Göçer

Ajansportal.com yöneticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir