Ekonomi Dut pekmezine ilgi her zaman var!

Dut pekmezine ilgi her zaman var!

1
0
PAYLAŞ

Artvin’de yaşayan Osanmaz ailesi bölgedeki ağaçlardan topladıkları dutlarla pekmez yapıyor. Yaptıkları bu pekmezleri kilo fiyatı 30-40 lirada satıyor. Bu yıl içerisinde toplamda 250 kilogram pekmez yapmışlar. Pazar sorunu yaşanmıyor. Alıcı hemen çıkıyor. Özellikle Artvin ve çevre illerinde dut pekmezine olan ilgi fazla. Alıcısını hemen buluyor.

Dut Pekmezine Hayran Kalıyorlar!

Dut pekmezine yiyenler hayran kalıyorlar. Artvin’de yöresel dut pekmezi üretimini devam ettiren Osanmaz ailesi, bu sayede aile ekonomilerine de katkı sağlıyorlar. Öncelikli olarak dutları çevredeki ağaçlardan topluyor. Bunu ağaçları sallayarak yapıyorlar. Eriyenler zaten ağaçların sallanması ile birlikte yere dökülüyor. Ardından bunlar toplanıyor ve işleniyor. Daha sonra pekmez oluyor ve pazara götürülüp satılıyor. Organik olarak her işlem yapılıyor. Aile her üründe olduğu gibi insanların organik olanlarına yöneldiklerini söylüyor.

Süleyman Osanmaz dut pekmezinin nasıl yapıldığını başından sonuna kadar anlattı. Öncelikle bölgede bulunan dut ağaçlarını sallıyoruz. Dutları topluyoruz ve topladığımız dutları taşta kaynatıyoruz. Piştikten sonra dutların suyunu çıkarıyoruz. Geriye kalanları da en az 5 saat kaynatıyoruz. Son olarak pekmez ortaya çıkıyor diyen Süleyman Osanmaz, kilogramının 30-40 TL arası satıldığını belirtti.

BİR CEVAP BIRAK