Ekonomi Emekliler için müjde geldi!

Emekliler için müjde geldi!

1
0
PAYLAŞ

Ekonomi alanında birçok çalışma yapan ülkemiz bu kez emeklileri ele aldı. Sosyal güvenlik reformu çerçevesinde emekli için yeni bir gelir kapısı daha oluşturulacak. Bu da tamamlayıcı emeklilik olarak anılacak. Bu sayede çalışan vatandaş emekli olduktan sonra ani gelir kaybına uğramayacak. Tamamlayıcı emeklilik devrede olacak.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi

Emekli için ikinci gelir kapısı olarak görülen tamamlayıcı emeklilik sistemi kısa süre sonra hayata geçirilecek. Otomatik BES de tamamlayıcı emeklilik kapsamına dahil olacak. Ayrıca emekli maaşının tam olarak %40’ı tamamlayıcı emeklilik sisteminden gelecek. Bununla birlikte yeni kıdem sistemi de işin içine dahil edilecek. Ani gelir kayıpları oluşmayacak.

Tüm işçileri kapsayan bir gelişme olarak daha önce kıdem tazminatının haberini vermiştik. Burada da kıdem tazminatı da devrede olacak. Tüm işçilerin kolayca erişebileceği bir fon oluşturulacak. Böylece kıdem tazminatı da devlet garantili olacak. Ayrıca bu sistem de tamamlayıcı emeklilik olarak kabul görecek. Tamamlayıcı emeklilik sistemleri bu şekilde desteklenecek ve emeklinin daha fazla maaş alması sağlanacak.

BİR CEVAP BIRAK