Ekonomi Kabak çekirdeğini almadan gitmiyorlar!

Kabak çekirdeğini almadan gitmiyorlar!

2
0
PAYLAŞ

Nevşehir’de turistik bölgeleri ziyaret eden ve çok iyi bir tatil geçiren hem yerli hem de yabancı turistler buradan alınması gerekenlere göz atıyor. Bildiğiniz üzere Nevşehir’in patatesi ve üzümü meşhur ancak bu yıl onları geride bırakan çerezlik kabak çekirdeği oldu. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Kilosu ise 35 liradan satışa sunuluyor.

Kabak Çekirdeğine Farklı Bakış Açısı!

Kabak çekirdeğine çok farklı bir bakış açısı getirilmiş. Nevşehir’in kabak çekirdeği uzun zamandır dillere destan bir şekilde yayılıyordu ancak bu kez diğerlerinden çok daha farklı. Nevşehir’de esnaf olan Yusuf Şahantez yaptığı açıklamalar ile çerezlik kabak çekirdeğinin nasıl işlendiğini açıkladı. Öncelikli olarak tarlada yetişen kabak çekirdeklerini güneşin altında kurutmaya bıraktıklarını söyledi. Daha sonra süt ve tuzlu karışım hazırlayıp bununla birlikte taş fırında pişirdiklerini, ardından odun ateşinde taş fırında kavrulmasının turistlerin daha fazla ilgisini çektiğini belirtti. Buradan doğrudan müşteri ile buluşturduklarını açıkladı.

Nevşehir’in kabak çekirdeğinin önce tadına bakılıyor ve daha sonra satın alınıyor. Bir kez tadan kilo kilo alıp götürüyor. Bu yıl çok fazla miktarda Nevşehir’e özel kabak çekirdeği satılacağı tahmin ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK