Ekonomi Kiracıdan kiralık sistemi yaygınlaşıyor

Kiracıdan kiralık sistemi yaygınlaşıyor

1
0
PAYLAŞ

Emlak komisyonları birçok kiracının canını yakıyor. İnsanlar kiralık ev tutmak için emlakçıya başvuruyor ve bir kira bedeli olarak komisyon ödüyor. Bu da hem yerli hem de yabancı öğrencilerin canını yakıyor. Ayrıca sadece öğrencilerin değil sadece evini değiştirmek isteyenlerin de cebini yakan bir durum. Bunun yanı sıra turistlerin de bu paraları ödemekte zorlandıkları rahatlıkla görülüyor. Şimdi ise kiracıdan kiralık sistemi yayılıyor. Bu sayede emlakçı devre dışı kalmış oluyor.

Emlakçı Devre Dışı

Kiracıdan kiralık sistemi şu şekilde işliyor; Öncelikli olarak evi boşaltmak isteyen kiracı ilan veriyor. Eski sistem sahibinden kiralık gibi bu sistem işliyor. Gerek internet üzerinden gerekse camlara yapıştırılan yazılarla birlikte kiracı boşalacak olan evi yeni kiracılara aktarıyor. Bu noktada yeni kiracı eski kiracı ile anlaşıyor ve hemen eve bir kiracı bulunmuş oluyor. Bunun yanı sıra emlakçıların aldığı bir kira komisyon da burada bulunmuyor. Tabii evde bulunan kiracının da az da olsa komisyonu var ancak bu rakam en fazla 500 TL oluyor.

Emlakçıdan kirası 3000 TL olan bir evi tuttuğunuzda bir kira da emlakçıya ödemek zorunda kalıyorsunuz. Doğal olarak kiracıdan kiracıya sistemi ile size evi teslim eden kiracıya en fazla 500 TL ödüyorsunuz. Doğal olarak bu hem yeni hem de eski kiracı için bir avantaj. Bunun yanı sıra ev sahiplerinin de desteklediği bir sistem çünkü evlerine hemen kiracı bulunabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK