Ana sayfa Ekonomi Manisa’da kiraz şenliği…

Manisa’da kiraz şenliği…

2
0
PAYLAŞ

Manisa’da sezonun ilk kirazı hasat edildi. Şehzadeler ilçesinde sezonun ilk ürünü olarak dikkat çeken kirazlar son derece albeniye sahip. Türkiye’de erkenci kiraz üreten bölge olarak dikkat çeken Manisa, ilk kirazı hasat etti bile.

15 Kilogram Hasat

Cristobalina cinsi kirazları sabahın ilk ışıklarıyla birlikte toplayan çiftçiler toplanan kirazları satmak için şehrin alım merkezine götürdüler. Burada kirazlar sergilendi ve sezonun ilk kirazları böylece satışa çıkmış oldu. Yeni hasat sezonunun tüm üreticilere hayırlı olacağını söyleyen bölge halkı, verimin bu sene çok daha iyi olduğunu belirtti.

İlk hasadın yaklaşık 15 kilogram çıkmasıyla birlikte gelecek diğer hasatların daha fazla ürün vereceğini belirten çiftçiler, bu sezon ağaçlarda bol bol kiraz göründüğünü belirtiyorlar. Her seneye göre bu sezon daha bereketli beklediklerini dile getiriyorlar.

Şehzadeler’de üretilen yaklaşık 50 bin ton kirazın büyük kısmının ihraç edildiği gelen bilgiler arasında. Yaklaşık olarak 30 bin dönüm bahçeden 50 bin ton kiraz çıkıyor. Bununla birlikte ilk ürünün kilosunun bu sene 250-300 TL arasında satılacağının tahminini yapan yerli üretici, geçtiğimiz sezona göre daha pahalı olacağını da belirtiyor.

BİR CEVAP BIRAK