Ekonomi Sağlık sorunu yaşayan çalışanların dikkatine!

Sağlık sorunu yaşayan çalışanların dikkatine!

2
0
PAYLAŞ

İşçiyi ve iş vereni ilgilendirecek bir karar çıktı. Yargıtay işçinin uzun süren sağlık sorunları nedeniyle işveren tarafından sözleşmesinin derhal feshedilmesine olanak tanıyacak bir karara vardı. İçtihat Birleştirme Kararı yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu nedenle milyonlarca çalışanı yakından ilgilendirecek bir haber ortaya çıktı.

Uzun Süren Sağlık Sorunlarında Dikkat!

Çalışan işçinin uzun süren sağlık sorunlarından sonra eklenecek süreyle birlikte tamamının aşılmasının ardından işverenin çalışanının iş sözleşmesini feshedebilme hakkına sahip olması kararı yayımlandı. Sağlık sorunlarından dolayı işte devamsızlık yapan kişileri ilgilendiren İçtihat Birleştirme Kararı, sağlık nedeniyle işe devam edememe ve bekleme süresini aşan durumlarda uygulanabilecek. Bu noktada bildirim süresine eklenecek olan 1.5 ay yani 6 hafta var. Bu süreyi aştığı durumda işveren işçisinin sözleşmesini haklı nedenlerle feshedebilecek.

Bu durum aynı zamanda sağlık sorunlarını bahane ederek işverenin iyi niyetini suistimal edenlere yönelik de olacak. Bazıları sağlık problemleri geçmesine karşın kendisine verilen süreyi de değerlendirerek işe gitmeyebiliyor. Doğal olarak maaşını almaya devam ediyor ve tatil gibi dinlenebiliyor. Onlara da yönelik olacak bu karar sonrası işveren biraz daha rahatlayacak.

BİR CEVAP BIRAK