Ana sayfa Ekonomi Ücretli poşet uygulamasında yeni dönem!

Ücretli poşet uygulamasında yeni dönem!

2
0
PAYLAŞ

2019 yılının başından itibaren uygulanmaya başlayan ücretli poşet uygulaması 1 Mayıs’tan itibaren tekrar düzenleniyor. Bildiğiniz üzere market poşetleri ücretli reyon poşetleri ücretsiz olarak satılıyordu. Bazı perakende mağazalar da bu poşetleri 50 kuruş ile 1 lira arasından satıyordu. Şimdi bütün poşetler 25 kuruşa sabitlenecek ve ne pahalı ne de ucuz olabilecek.

25 Kuruşa Market Poşeti Satılacak!

Vergiler dahil fiyatı 25 kuruş olan market poşetleri bundan sonra sabit olarak 25 kuruş üzerinden satılacak. Ne pahalı olabilecek ne de ucuz olabilecek. Bu uygulama 1 Mayıs 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Ayrıca mağazaların 25 kuruştan fazla fiyata sattıkları poşetlerden mağazaların kar sağlayacağını da duyurdu.

Bilindiği üzere plastik poşetten alınan ücretin 10 kuruşu markete gidiyordu. Kalan 15 kuruş ise vergi olarak alınıyordu. Şimdi ise gündemde bu uygulamayı marketlerin kara çevirmesinin doğru olmadığı, market poşetlerinin fiyatının 25 kuruş yerine 15 kuruş olması gerektiği ve bu 15 kuruşun doğrudan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gitmesi var. Getirilebilecek bu uygulama hakkında henüz kesin bir bilgi yok ancak ilerleyen günlerde yeni düzenlemeler olacağı belli. Avrupa standartları yakalanmak isteniyor.

BİR CEVAP BIRAK