24 Mayıs 2019 Cuma

En büyük tatbikat başladı!

Rekor sayıda katılım ile Cumhuriyet tarihinin en büyük tatbikatı başladı. Tatbikatta son derece ilginç detaylar ön plana çıkıyor.


Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca yapılmış en büyük planlı tatbikat bugün itibariyle başladı. Denizkurdu-2019 tatbikatı 57 uçak, 33 helikopter ve 131 gemi ile birlikte başladı. Anadoluyu çevreleyen 3 denizde yürütülecek olan bu tatbikatta son derece ilginç detaylar ön plana çıkıyor.

Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Tatbikatı!

Aynı anda Ege Denizi, Doğu Akdeniz ve Karadeniz’de başlayan tatbikat Cumhuriyet tarihinin en büyük tatbikatı olarak tarihe geçti. Bu tatbikatta harp dönemi senaryoları çalışılıyor. Ayrıca gerginlik ve kriz dönemlerinde de yapılacaklar tatbik ediliyor. Stratejik hamleler adına gerekli tatbikat büyük ilgi gördü.

Denizkurdu-2019 tatbikatında 33 helikopter, 131 gemi ve 57 uçağın olması büyüklüğünü gösteriyor. Bu kadar çok sayıda katılımın olması ciddi anlamda verilen önemi gösteriyor. Diğer yandan fırkateynler, hücumbotlar, yardımcı gemiler, mayın gemileri, karakol gemileri, denizaltılar gibi daha farklı araçlarla da katılım yapılıyor. Adeta ülkenin bir savaşa girmesi durumunda yapılacakların tatbikatı düzenleniyor. Son derece başarılı bir tatbikat olması beklenirken ayrıca stratejik hamlelerin geliştirilmesi ve alışkanlık düzeyinin artırılması adına da gerekli.

YAZAR: Ahmet Çataloğlu

Güncel gelişmeleri ve haberleri tarafsız bir şekilde paylaşan 10 yıllık ekonomi, teknoloji ve spor haber editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir