Gündem İlber Ortaylı Türkçeyi yanlış kullananlara ceza verilmesini istiyor

İlber Ortaylı Türkçeyi yanlış kullananlara ceza verilmesini istiyor

1
0
PAYLAŞ

Tarihi bilgileri ile herkesi oldukça mest eden İlber Ortaylı, katıldığı bir programda dile getirdiği cümle ile bütün Türkiye’nin konuştuğu konu oldu. Prof. Dr. İlber Ortaylı, katıldığı bir seminerde oldukça önemli bilgiler verirken, yine birçok tarihi bilgi ile herkesin bilgilerini tazeledi. Burdur’da gerçekleşen seminerde, İlber Ortaylı’nın üstünde durduğu konu ise Türkçe ve Türkçe’nin kullanımı oldu. Oldukça ciddi bilgiler veren Ortaylı, Türkçenin doğru kullanılmasına ilişkin yerinde bilgiler verdi.

RTÜK DOĞRU KULLANMAYANI CEZALANDIRMALIDIR

Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın değindiği konularda aynı zamanda RTÜK’de vardı. Üniversite öğrencilerinin bile Türkçeyi doğru düzgün kullanmadığını dile getiren İlber Ortaylı, Türkçeyi düzgün kullanmayanların RTÜK tarafından cezalandırılmasını istedi. Bunu elbette mizahi olarak söyledi ama aslında bu konuda çok haklı bir tavır ortaya koymuştur. Sadece normal hayatta değil, televizyonda bile Türkçenin doğru kullanılmadığını dile getirerek spikerlerin yaptığı Türkçe hatalarından dolayı RTÜK cezaları oldukça yerinde bir hareket olacaktır.

EĞİTİM ÇIKMAZINI NASIL ATLATACAĞINI BİLMİYOR

Türkiye’de eğitim sisteminde Türkçenin artık daha uygun bir şekilde kullanılması gerekiyor. Üniversite mezunu kişilerin Türkçeyi daha düzgün bir şekilde konuşabilmesi için gerekli şeylerin yapılması isteniyor. Burdur’da düzenlenen seminerde Türkçeye değinen İlber Ortaylı, Türkiye’nin kültür buhranını ve aynı zamanda eğitim çıkmazından nasıl kurtulacağına dair bir fikrinin de olmadığını söyledi. Türkçenin kullanımı hakkında yorumlarınızı hemen aşağıdan diğer okuyucularımız ile tartışabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK