Köşe Yazıları Soytarılık mı Futbol Programı mı Belli Değil!

Soytarılık mı Futbol Programı mı Belli Değil!

3
0
PAYLAŞ

Öyle programlara şahit oluyoruz ki RTÜK o sıralar derin uykuda dedirtiyor. Burada denetimin biraz daha derinlere inmesi gerektiğinin altını çizerek başlıyorum. Öylesine futbol programları var ki, insanlar aileleri ile bunları izlerken utanç duyuyor. Yorumcular ağızlarından çıkanlara hakim olamıyorlar. Bunu en iyi Rasim Ozan Kütahyalı’da gördük. Son derece beyefendi bir insan olsa da canlı yayında ağzından kaçırdıkları tüm Türkiye’yi çalkalamıştı. Peki bu örnekle biraz daha dikkatli mi oldular? Hayır! Hala aynı devam eden programların sayısı gittikçe artıyor.

Televizyon ekranlarında özellikle canlı yayın yapan spor programları son derece saçma boyutlara gidiyor. Programda futboldan hariç birçok şeyin konuşuluyor olması da ilginç özelliklerden biri. Bununla birlikte yorumcular birbirlerine sataşıyor ve kavgaya varan münakaşalara giriyor. Hatta ve hatta birbirine telefon mu atan görürsün bilgisayarı fırlatanı mı ararsın, ne ararsan ara mutlaka bu programlarda görürsün. Ek olarak birlikte program yapan insanların birbirlerine karşı saygısı ve sevgisi de yok. Bazen konuşma hakkı dahi tanımıyorlar. Sanki zorla bir araya getirilmiş ve oturtulmuş gibi.

Bunun Önüne Geçilmeli!

Canlı yayın yapan spor programlarında yorumcular öyle sözlere imza atabiliyorlar ki insanın dinlerken yanakları kızarıyor. Ayrıca ailecek izlenebileceğini düşündüğümüz programlarda bile bu başımıza geliyor. İzleyenler çok iyi hatırlayacaktır, belden altı ve kalıplaşmış, herkes tarafından bilinen özdeyişlerin belli kısımlarını söyleyip yanına bir de nokta nokta ekliyorlar. Sanki böyle söyleyince hiçbir şey olmuyor. İyi de bunu izleyen milyonlarca kişi o anda anlıyor zaten. Yani sadece söz ağızdan çıkmayınca mı ahlaklı biri olmuş oluyorsun? Çok ayıp.

Ek olarak nokta noktanın yerine başka kelimelerle de oyunlar yapılarak ahlaksızlık devam ediyor. Birbirine hakaret etmeyi geçelim, artık bunlar toplumumuzda son derece normal (!) görülüyor. Her ne kadar sıra dışı gelse de bu böyle. Bunun yanında dilimizde küfür olarak sayılan kelimelerin İngilizceleri ile de oyunlar yapılarak söyleniyor. Belden altı kelimelere çok ama çok benzeyen isimler ve soyadlar telaffuz edilerek insanların aklına zaten söylenmek istenen getiriliyor. Bunlara bir son verilmeli. Aksi takdirde toplumumuz çok ağır yaralar almaya devam edecek. Son olarak eklemek istiyorum ki futbol programlarını komedi programlarına çevirdiler. Yani bir şovmenin komedi gösterisini açıp izlesek emin olun bu kadar gülmeyiz. Futbola ve futbol severlere de biraz saygı olmalı. Seviyeli programların çoğalması dileği ile…

PAYLAŞ
Avatar
Ajansportal.com yöneticisi.

BİR CEVAP BIRAK