Köşe Yazıları Trafik kuralları mı hiçe sayılıyor yoksa canlar mı?

Trafik kuralları mı hiçe sayılıyor yoksa canlar mı?

3
0
PAYLAŞ

Bayram tatili 9 gün olarak belirlendi ve insanlar memleketlerine, denize, kısacası dinlenebilecekleri yerlere gitti. Tatil dönüşü açıklanan rakamlara göre onlarca kaza oldu ve yüzlerce kişi yaralandı. Onlarca kişi hayatını kaybetti. Peki her yıl bayramlarda bu kadar kişinin hayatını kaybetmesi doğal mı? Yoksa bir şeyler ters mi gidiyor? Nedir bayram tatili dönüşleri yaşanan trafik kazalarının nedeni?

İnsanlar tatil dönüşü trafik kurallarını hiçe mi sayıyorlar yoksa canlarını mı hiçe sayıyorlar? Genellikle kazaların %90’ı trafik kurallarının ihlal edilmesinden kaynaklanıyor. Kırmızı ışıkta geçmek, hız sınırını aşmak, durabilirim düşüncesiyle frene güvenip duramamak gibi nedenlerden dolayı kazalar artıyor. Doğal olarak bu da beraberinde hem can kayıplarını hem de yaralanmaları getiriyor.

Trafik Kurallarına Uyalım!

Bayram nedeniyle yollar her zamankinden biraz daha kalabalık ancak zaten iş dönüşleri ve işe gidiş saatleri yollar her zaman kalabalık. Peki neden normal günlerde kazalar bu kadar fazla olmuyor da bayram dönüşleri sıkça kazalar yaşanıyor? Isınan havalar mı sorun oluyor yoksa sürücülerin dikkatleri mi dağılıyor? Bayram dönüşü insanların içinde bir heyecan ve bir neşe oluyor da bu da sürüşlerine yansıyıp daha mı hızlı gidiyorlar? Bunun nedeni bilinmez ancak bayram dönüşleri normale oranla daha sık kaza oluyor.

Bu kazalardaki temel neden trafik kurallarının hiçe sayılması. Eğer ki insanlar biraz daha dikkatli olursa ve trafik kurallarına göre hareket ederlerse herhangi bir problem olmayacaktır. Olacak kazalar hafif şekilde atlatılacak. Aşırı hız yapmamak büyük önem taşıyor. Ayrıca seyir halindeyken telefonla oynanmaması gerekiyor. Dikkat dağınıklığı yaşatabilecek etmenlerden kaçınılması icap ediyor. Tüm bunlar kazaları ve can kayıplarını beraberinde getiriyor.

Sürücülerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise emniyet kemerleri. Emniyet kemerlerini takmak can kayıplarını ve yaralanmaları en aza indirgeyecektir. Bu sayede kazalar daha hafif hasarla atlatılacaktır. Diğer taraftan söylemek gerekirse yola çıkmadan önce araçların bakımları yapılmalı. Eksikler giderilmeli ve sürüşü olumsuz etkileyecek etkenler ortadan kaldırılmalı. Yollarda geçiş üstünlüğüne dikkat edilmeli ve özellikle motosikletli sürücüler de düşünülmeli. Motosikletli sürücü sayısının arttığı şu günlerde en çok dikkat edilecek konulardan biri de bu…

PAYLAŞ
Avatar
Ajansportal.com yöneticisi.

BİR CEVAP BIRAK