24 Mayıs 2019 Cuma

Yüz tanıma teknolojisi yasaklandı!

İnsanların özel hayatlarını ve özgürlüklerini gereksiz ihlal ettiği gerekçesiyle San Francisco eyaletinde yüz tanıma teknolojisi yasak haline getirildi.


Yeni nesil teknolojik aletlerde kullanılan yüz tanıma teknolojisi alınan kararla yasaklandı. Bu karar Amerika Birleşik Devletleri’nin San Francisco eyaletinde çıktı. İnsanların özel hayatlarını ihlal ettiği gerekçesiyle alınan yasak kararının şehir kuralları arasında olacağı da tahmin ediliyor.

Yüz Tanıma Teknolojisini Yasakladılar!

San Francisco’da şoke eden bir karar çıktı. Eyalet Meclisi’nde yapılan oylama ile yüz tanıma teknolojisi yasak haline geldi. Mecliste 1 kişiye karşı 8 kişinin yasak oyu çıktı. Bu durum karşısında bazı insanlar tepki gösterdi ancak ilerleyen günlerde bu yasağın şehir yasağı haline gelmesi bekleniyor. Öte taraftan bu kuralın San Francisco yerel yönetimi idaresinde olmayan yerlerde geçmeyeceği de biliniyor. Örnek olarak limanları ve havaalanlarını gösterebiliriz.

Şehir kanunu olarak yüz tanıma teknolojisinin yasaklanmasının şehir kanunu olması yapılacak ikinci oylama ile belli olacak. Buradan da çok büyük bir ihtimalle yasak kararı alınacak ve tüm şehirde bu teknoloji kullanılmayacak. Gerekçe olarak da insanların özel yaşamını ve özgürlüğünü ihlal etmesi. Bunun yanı sıra yüz tanıma teknolojisi kullanan ürünlerin de satın alınması yasaklanacak.

YAZAR: Meryem Çelikateş

Uzun yıllardır haber editörlüğü yapanmakta ve şuanda Ajansportal için çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir